Latinský název: Ocimum basilicum
Místo výskytu: Asie, jižní Evropa, Jižní Amerika, jižní Afrika
Využíváme: Listy, kvetoucí vrcholy rostliny
Vůně: silná, kořeněná, svěží, trpká
Jednoletá rostlinka s čtyřhrannými stonky, s velmi vonnými temně zelenými listy. Výška rostliny se pohybuje od 20 do 50 centimetrů, květy jsou bílé nebo růžové a vytvářejí hrozen. Pochází z východní Indie a Srí-Lank,y nicméně v současné době roste i v mnoha jiných teplých oblastech. V Evropě se objevila v 16. století, byla symbolem plodnosti, ale zároveň i symbolem zla a smrti. Řekové se domnívali, že vysazování bazalky musí být doprovázeno nadávkami. Starověcí lékaři doporučovali bazalku při žloutence, epiplepsii a jako močopudný prostředek. Kavkazské přísloví říká: „Kdo bazalku žvýká, žije dlouho.“
Účinky: Energizace duševní činnosti, antidepresivní, hojící, protizánětlivé. Vhodní při vykašlávání. Bojuje proti plynatosti, nevolnosti, stimuluje chuť k jídlu, zlepšuje čich a pročišťuje dýchací dutiny. Napomáhá zesílení imunitního systému.
Nepoužívat při těhotenství, postinfarktových stavech, při zvýšené srážlivosti krve! U citlivých jedinců může estragovl, obsažený v bazalce, způsobovat nepříjemné reakce. Aromaterapii s bazalkou nelze provozovat déle než tři týdny bez přerušení, zvyšuje srážlivost krve!