Ginkgo biloba, jinach také jinan dvoulaločný, je prastarý opadavý strom, který se po vývoji v pravěku dal považovat za prakticky ztracený. Byl však zachován v Číně, a to pouze v jediném druhu, ze kterého byl vysazen do Evropy, kde jinak vyhynul před třemi miliony let. V dnešní době jej známe jako strom velmi odolný vůči klimatickým změnám, což vysvětluje jeho přežití již od dob druhohor. V Evropě se vyskytuje pouze vypěstovaný, v České republice jej můžeme najít například v Riegerových sadech v Praze.
I přesto, že vypadá jako listnatý strom se řadí do třídy jehličnanů. Atypické řapíkaté listy jinanu vyrůstají ve svazečcích na zkrácených větvičkách. Nekvete, nemá ani plody, považuje se za přechod mezi listnatými a jehličnatými stromy. Produkuje nechráněná semena.
Účinků jeho listů využívá čínská tradiční medicína již tisíce let. V poslední době se výtažky z účinných látek listů tohoto stromu objevují i na našem trhu. Ginkgo biloba se řadí k nejpopulárnějším rostlinným produktům u nás i ve světě. Sbírá se jeho list, který je využíván ve farmakologii. Rozšiřuje cévy, preventivně se užívá proti náhlým mozkovým příhodám, proti infarktu a stárnutí buněk. Podává se také při nedokrvování končetin a poruchách paměti.
Dříve byl extrakt z gingko biloby považován za účinnou látku, která zpomaluje průběh Alzheimerovy choroby, toto tvrzení však bylo studiemi v roce 2008 vyvráceno.
Vaporizace:
Vaporizujeme listy gingko biloby. Ačkoliv semena samičích rostlin mohou nepříjemně zapáchat, v době kdy ještě nejsou utvořena není zápach problém.
Využití: Blahodárně působí při špatném prokrvování končetin, může pomoci s pamětí, používá se také při nachlazení či zánětu nosohltanu.
Teplota vaporizace: do 130°C
Pěstování:
Jinan dvoulaločný je velmi nenáročný strom, roste však pomalu. Je zcela odolný vůči všem známým škůdcům. Pro pěstování v okolí domů se hodí pouze samčí rostliny, samičí semena mohou zapáchat.
Hnojení: Vysazuje se do běžné půdy, nepotřebuje hnojení.
Rozmnožování: Rozmnožuje se opylováním větrem.