Čaj je jeden z nejrozšířenějších nápojů na Zemi. Pili ho již dávní Číňané a dodnes zůstává kulturním nápojem, v mnoha zemích je s čajem spojena obrovská tradice. Čajovník je z botanického hlediska subtropický až tropický stálezelený keř či strom. Při pěstování se většinou udržuje ve formě keřů, aby se zjednodušil přístup ke sklizni. Latinský název čajovníku, Camellia, je oceněním českého botanika Josefa Kamela, který žil v 17. století.
Má lesklé, pevné, koženaté listy které dosahují délky až 25 centimetrů. Mají krátký řapík a sklízejí se několikrát do roka, v některých oblastech po celý rok. Sklizeň se šíří podle tzv. sběrových formulí, které určují, která část výhonku je uštípnuta.
Ačkoliv se na první pohled může zdát, že druhy čaje jako zelený, černý či bílý pocházejí z různých čajovníků, opak je pravdou. Pocházejí ze stejného druhu keře, liší se však zpracováním. Tak například tradiční černý čaj se natrhne či jinak naruší, následně je ponechán úplně oxidaci. Průmyslová výroba černý čaj zcela nadrtí, čímž vznikají pytlíkové čaje, jak je zná většina západní kultury.
Čaj je známý také až 7% obsahem kofeinu.
Vaporizace:
Můžeme vaporizovat jakoukoliv čajovou směs, možné použít i ovocné směsi případně atypické „čaje“ jako rooibos.
Využití: Prakticky všechny čaje mají díky obsahu kofeinu, ale i jiných látek, povzbuzující účinky.
Teplota vaporizace: 80-190°C
Pěstování
V našich podmínkách přímo čajovníky nepěstujeme, ale i čaj z technického konopí má dobrý účinek a konopí zde roste jako plevel.