Máta peprná je produkt křížení dvou z mnoha druhů máty, které známe: máta klasnatá a máta vodní. Jde o velmi odolnou, vytrvalou rostlinku, vysoká až 80 centimetrů. Na povrchu má plazivé výběžky, z nichž vyrůstá lodyha s jemnými chloupky. Listy jsou jasně zelené, řapíkaté a lehce zubaté, často také s chloupky. Květy jsou umístěné ve vysokých přeslenech, barvou bývají fialové nebo růžové. Kromě jiných látek obsahuje máta silice, které se z 50% skládají z mentolu.
Jak známo, používá se máta ve velkém hlavně v lékařství. Asi každý zná mátový čaj, který pomáhá při poruchách trávení. Máta má totiž příznivý účinek na svalovinu střev, pomáhá také při křečích. Pro nás je však důležitý účinek při inhalaci, který ostatně můžete znát i ze zmíněného čaje – máta ohromně pomáhá uvolnění ucpaného nosu. Inhalace mátových par je výborným prostředkem při zánětlivých chorobách dýchacích cest. Máta, jako prakticky žádná bylina, by se nikdy neměla podávat dlouhodobě a v nadměrných dávkách. Nevhodná je také pro osoby alergické na menthol.
Vaporizace:
Využití: Ulevuje od křečí při střevních potížích, má protizánětlivé účinky, pomáhá při kašli, ucpaném nosu. Ze zkušenosti v redakci dodáváme, že může pomoct i při senné rýmě. 🙂
Teplota vaporizace: 130°C
Upozornění: Snášenlivost na mátu je individuální. Při „předávkování“ hrozí přecitlivělost. Nevhodné pro osoby alergické na menthol!
Pěstování:
Hnojení: Minimální
Prostředí: Mátě se nejvíce daří mezi ostatními rostlinami, jedná se vlastně o plevel.
Kvete: Červen – září
Výskyt: Břehy, příkopy, v teplých a slunných polohách.
Rozmnožování: Dělením trsů nebo řízky z výběžků.