Latinský název: Allivum sativum
Místo výskytu: Evropa, Asie, Amerika.
Využíváme: palice
Vůně: ostrá, kořeněná
Česnek setý je známá vytrvalá bylina dosahující výšky až 50 cm, která má palici skládající se ze „stroužků“, které jsou uzavřeny do bělavých šupin. Z cibulky vyrůstá okrouhlý stonek, do poloviny lehce pokrytý zaostřenými listy, na vrcholu stonku se rozkládá okolík šedobálých květů. Plodem je tobolka.
Původem je z Asie, odkud se čsnek dostal obchodními stezkami do Egypta. Jeden z nejstarších záznamů o šesneku se nachází v Cheopsově pyramidě (2600 let př. n. l.). Otroci, kteří praovali na stavbě, byli krmeni česnekem, aby žádná nemoc nemohlap ozastavit tak důležitou stavbu. Antičtí Řekové a Římané podávali česnek svým vojákům před odchodem do boje. Byl nazýván „králem všech koření“. Slavnou památkou je lékařský papyrus „Kniha o přípravě léků na všechny části těla“ z roku 1570 př. n. l., ve které je česnek často používán jako lékařská přísada do receptu. Česnek je ponechávali dle tradice v oblečení zemřelých také křesťané. Podobně jako cibule, i česnek byl jednu dobu v Egyptě považován za svatou rostlinu, bylo jej dokonce zakázáno používat do pokrmů. Starořímští lékaři popisovali česnek jako léčivou bylinu, která pomáhala při léřbě vyčerpanosti, zmírnění žaludečních obtíží atd. Řekové jej zase považovali za zázračný prostředek proti hadímu ušktnutí. Ve středověku se pak používal jako obrana proti moru a choleře. Legendární účinky má zase dle pověstí česnek při odstračování mýtických bytostí, upírů.
Účinky: Povzbuzující, potopudné, podporující obranyschopnost, účinky proti plynatosti. Mluví se i o protinádorových účincích, resp. o prevenci proti nádorům.
Teplota vaporizace: do 130°C
Může dráždit slzné žlázy, nepoužívat při kojení, pneumonii a závažných střevních nebo žaludečních problémech.