Eukalyptus, známý také jako blahovičník, je subtropický druh stromů a keřů, které utvářejí 95% lesů v Austrálii. Rozšířil se již do celého světa, například v Portugalsku se tyto stromy vysazují pro výrobu papíru. Je rychle rostoucí, má modrošedé až zelené listy pokryté voskovitým povlakem. Vůně eukalyptu je nezaměnitelná a intenzivní i jen v okolí stromů, mnohem intenzivnější v jeho rostlinných olejích.
Listy mladé rostliny jsou měkké, modrošedé vejcovitého tvaru. Na starších větvích se listy prodlužují, bývají kožovité a ztrácí jemnost i aroma. V našich podmínkách kvete zřídka, plod čtverhranné tobolky ve střední Evropě vidíme málokdy. V domácích pěstírnách máme zkušenost s náhlým, na první pohled nepoznatelným seschnutím po první sezóně intenzivního růstu (rostlinka může v našich podmínkách po vysazení za jednu sezónu vyrůst až o metr). Vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost, je proto nevhodné je pěstovat v panelových domech.
Všeobecně se strom eukalyptu využívá pro levné dřevo a samozřejmě aromatické látky v listech. V subtropických a tropických prostředí může za rok vyrůst o 3-10 metrů. Vyžaduje hodně vody, často se používá na vysoušení půdy například v močálech. V Austrálii jsou květy eukalyptu největším zdrojem medu vůbec.
Vaporizace:
Využíváme aromatické listy eukalyptu.
Využití: Pročišťuje dýchací cesty, ulevuje při nachlazení, kašli či zánětu nosohltanu.
Teplota vaporizace: do 130°C
Upozornění: Dlouhodobé používání může způsobit přecitlivělost.
Pěstování:
Hnojení:
Potřebuje bohatou zálivku, v zimě však omezit. Zemina by měla výt vždy lehce vlhká.
Rozmnožování:
V únoru či březnu vysazujeme semena. Měla by vyklíčit do týdne.
Speciální péče:
Eukalyptus je jen vzácně napadán chorobami či škůdci, může však velmi rychle nenávratně uschnout.