Levandule lékařská je aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých s léčivými účinky. Jde o vytrvalý stálezelený keřík s charakteristickou vůní. Listy jsou úzké, stříbřitě šedé, plstnaté. Kvete fialově, modře, růžově i bíle a dorůstá do výšky 60 cm. Vykvétá v první polovině léta. Levanduli rozmnožujeme semeny nebo stonkovými řízky. Potřebuje slunnou polohu a písčitou, propustnou a vápenitou půdu. Roste v západní části Středomoří, hojně je pěstována hlavně ve Francii.
Již v antickém Římě se vátažek z levandule používal do koupele pro své aromaterapeutické účinky. Uplatní se také v kosmetice, např. v parfémech či krémech. Sušenou levanduli je možné použít na provonění šatníku, odpuzuje moly. Používá se i v kuchyni, je jednou ze součástí provensálského koření. Květ levandule je pro své zklidňující účinky přidáván do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích. Mírně snižuje krevní tlak. Aromaterapeutické masáže oleji z levandule pomáhají při revmatických bolestech a mají povzbuzující účinek.
Vaporizace
Používají se květy levandule.
Využití: Příjemná vůně povzbuzuje mysl, zároveň uklidňuje, může pomoci při nespavosti. Má protizánětlivé účinky, je vhodná při nachlazení.
Teplota vaporizace: cca 130°C